0,00 TL 0

Sepet

Sepetiniz boş!

Epoksi Elyaf Laminasyon Reçinesi Karıştırma Oranı 75/25 (Ağırlıkça)

502,40 TL

Epoksi Elyaf Laminasyon Reçinesi Karıştırma Oranı 75/25 (Ağırlıkça)-Vakum infüzyon işlemleriniz için kullanabileceğiniz laminasyon reçinesi

Ürün Kodu: Epoxy Reçine
Kargolama: 3 gün içerisinde

Seçenekler

Stoklarımız tükendi, lütfen bizi arayınız

Stoğa Gelince Haber Ver

Epoksi Elyaf Laminasyon Reçinesi Karıştırma Oranı 75/25 (Ağırlıkça)

EPOKSİ ESASLI ELYAF LAMİNASYON REÇİNESİ
 
  • Esas olarak el yatırması ve vakum torbalama yöntemlerine uygun olan, infüzyon, RTM, L-RTM ve filament sargı için de kullanılabilen;
  • Kalın parçalarda dahi düşük ekzotermi sıcaklığı yayan;
  • Tekne ve rüzgâr türbin kanadı gibi büyük parçaların tek bir kerede vakum torbalama yöntemiyle üretilmesine olanak sağlayan;
  • Lloyd’s Register sertifikalı;
  • Oda sıcaklığında kürlenebilen;
  • Nispeten düşük sıcaklıkta sıcak kürlendirilerek yüksek mukavemet değerlerine ulaşabilen bir sistemdir.

  • Epoxy Reçine _ Karıştırma Oranı 75/25 (Ağırlıkça)

Epoksi Elyaf Laminasyon Reçinesi Kullanımı;

Önceki bölümde anlatıldığı gibi karıştırılan ürün, kullanıma hazırdır. Uygulama ortamı 15 – 25oC, ortamdaki nem de en fazla %65 olmalıdır.
Soğuk ortamlarda muhafaza edilmiş ürünlerle ve / veya soğuk ortamda yapılan uygulamalarda, epoksi sistemin kürlenme süresini uzatır, viskozitesi artan malzemenin uygulama kalitesi düşer, yüzeyde yapışkanlık kalabilir ve ‘’amine blushing’’ oluşabilir.
Sıcak ortamlarda karışım ömrü ve kürlenme sürelerinin kısalacağı unutulmamalıdır.
Epoksi reçinenin, elyafın, ortamın ve kalıp yüzeyinin birbirine yakın sıcaklıkta olması önemlidir.
Uygulama yapılacak yüzeyler yağ, toz gibi gayrisafiyetlerden arındırılmış ve kuru vaziyette olmalıdır. Ancak bu yüzey kalıp ise, üzerine uygun kalıp ayırıcının doğru bir şekilde uygulanmış olmasına dikkat edilmelidir.
Karışım oranları aynı olmasa da, sertleştiriciler kendi aralarında kombine edilebilirler. Bu sayede kürlenme süresi ayarlanabilir. Farklı karışım oranına sahip olan sertleştiricilerde bu işlem yapılırken dikkatli olunmalıdır.
Karıştırılan malzeme karışım ömrü içinde tüketilmelidir. Karışım kabının içindeki sıcaklığın takibi önemlidir.

El yatırması ve vakum torbalama tekniklerinde genel olarak elyaf ağırlığının 1,0 - 1,5 misli kadar reçine sarf edilir. Bu oran elyaf tipine ve uygulama sıcaklığına göre değişir.
El yatırması ve vakum torbalamada elyaf, alt tarafa uygulanmış olan reçine ile ıslatılmalıdır! Laminasyon rulolarının yardımı ile alta uygulanmış reçinenin elyaf gözeneklerinin içinden yüzeye çıkması sağlanır. Böylece elyaf katmanlarının birbirleriyle bütünlük kazanması sağlanır ve içinde kalan hava kabarcıklarının dışarı atılmasıyla delaminasyon riski azaltılır. Elyaf üzerine aktarılan reçine yayılırken yüzeye fazla bastırılmamalıdır. Aksi takdirde elyaf toparlanabilir ve/veya zarar görebilir.
Özellikle ekstra yavaş sistemin torbalanıp vakum altında sıkıştırılması sırasında, gereğinden fazla reçinenin çekilmesine engel olmak için reçinenin kürlenme süresine yaklaşmasına veya düşük seviyede bir vakum kullanılmasına dikkat edilmelidir.
İnfüzyon, RTM ve L-RTM gibi yöntemlerde ise düzenekte sızıntının olmamasına dikkat edilmelidir. Hava sızıntısı kompozitin içine hava kabarcıklarının girmesine, reçine akışının yavaşlamasına ve reçine ile yeterince ıslatılamamış alanların oluşmasına sebep olur.

Kürlenme süresi fırınlama ile kısaltılabilir. Ancak bu fırınlama işlemi daha yaş vaziyette olan bir sisteme hemen ve yüksek sıcaklıklarda uygulanırsa, özellikle açık kalıplamalı sistemlerde reçine elyaf üzerine stres oluşturabilir. Bu yüzden sıcaklık belli sürelerde kademeli olarak arttırılmalıdır.
İlk kürlemesini tamamlamış laminatlar yine fırınlanarak maksimum mekanik mukavemet değerlerine ulaşmaları sağlanır. Özellikle yavaş ve ekstra yavaş sistemlerde fırınlama daha da önemlidir.
Ne kadar yüksek bir fırınlama sıcaklığı kullanılırsa, o kadar yüksek mekanik değerler elde edilir.
Fırınlama işlemi kalıp dışında yapılabilir. Ancak parçalar büyük ve ağırsa veya yavaş ve ekstra yavaş sistemlerle üretilmişse, bu parçaların kalıptan alınmadan önce fırınlanmasında fayda var. Eğer fırınlamadan önce parçaların kalıptan alınması gerekiyorsa, olası deformasyonu engellemek için parçaların içine gerekli desteklerin yerleştirilmesi tavsiye edilir. Fırınlamayı takip eden soğuma işleminden sonra destekler kaldırılabilir.
 

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Karışım veya bileşenlerin cilde ve göze temasından kaçınılmalı, temas halinde bol su ile yıkamalı ve doktora başvurulmalıdır.
Cilde bulaşanlar hiçbir şekilde solvent ile temizlenmemelidir. Solvent, bulaşmış malzemeyi inceltip cildin içine daha fazla nüfuz etmesine sebep olur. Sıcak su, arap sabunu ve odun talaşı karışımı en iyi temizlik malzemesidir.
Malzemenin kıyafetlere bulaşması durumunda, kıyafetler en kısa zamanda yıkanmalı ve temiz kıyafet giyilmelidir. Malzeme, kıyafet üzerinden cilde temas edebilir.
Karışım veya bileşenler hiçbir şekilde yiyecek maddelerine temas ettirilmemeli ve yutulmamalıdır. Böyle bir durumla karşılaşıldığı takdirde mutlaka doktora başvurulmalıdır.
Koruyucu krem veya eldiven, giysi ve gözlük kullanılmalıdır. Eldivene bulaşan malzemenin hissedilmemesinden dolayı, başkalarının da temas edebileceği kapı kolu, makine düğmesi, merdiven gibi yerlere de malzemenin bulaştırılmamasına dikkat edilmelidir.
Çalışma ortamında havalandırma olmalıdır.
Çocuklardan uzak tutunuz.

 
EKİPMAN TEMİZLİĞİ

Kullanılan tüm ekipmanlar uygulama biter bitmez, içinde Fırça Temizleyicisi bulunan bir kaba daldırılır, sonra bol su ile yıkanır
 

Epoksi Elyaf Laminasyon Reçinesi Depolama ve Saklama


15 – 25 °C da ve direkt güneş ışığı almayan rutubetsiz, kapalı depolarda ve açılmamış, orijinal ambalajında; 12 ay.
Kullanılmış ancak bitmemiş ambalajlar da kapalı ve kuru olan 15 – 25 °C’deki depolarda saklanmalıdır. Ürünün havadaki CO2 ile reaksiyona girerek ‘‘Amine Blushing’’ adıyla tabir edilen sıkıntının görülmemesi için, ambalajların kapaklarının kullanımdan sonra hemen kapatılması gerekmektedir.
Düşük sıcaklıklarda depolanan malzeme kristallenebilir. Kristallenmiş ürünler kullanmadan önce ısıtılmalı ve kristallenmesi çözülmelidir. KRİSTALLENMİŞ MALZEME ASLA KULLANILMAMALIDIR! Sıcaklık ve süre, malzemenin ambalaj boyutuna bağlıdır. Büyük ambalajların daha fazla sıcaklık ve süreye ihtiyacı vardır.

DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Uygulama ortam sıcaklığı 15°C–25°C olmalıdır.
İş sırasına uygun miktarda karışımlar hazırlanmalı ve bu karışımın tamamı tüketilinceye kadar, işe devam edilmelidir.
Karışım hacmi büyükse veya sıcaklık kriterlerinden en az biri yüksekse, karışım ömrü kısalacaktır.


Epoksi Elyaf Laminasyon Reçinesi ve Diğer Sarf Malzeme İhtiyaçlarınız İçin Tıklayınız.

 
 

Taksit Tutar Toplam
Peşin 502,40 TL 502,40 TL
2 254,87 TL 509,74 TL
3 171,52 TL 514,56 TL
6 88,16 TL 528,98 TL
9 60,60 TL 545,41 TL

Yorum ekle

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Alanları eksiksiz doldurunuz.

Puan

Kapat

Gelince Haber Ver